Grupy parafialne (młodzieżowe), które mogą działać przy Kościele

Życie w wierze w dzisiejszych czasach pełne jest trudności wynikających z kierunku, w którym zmierza ludzkość. Mimo, że wiele młodych odchodzi od wiary, nadal liczne osoby poświęcają swoje życie Jezusowi. Z tego powodu parafia jest bardzo ważnym miejscem dla każdego katolika, ponieważ wspólnota wzajemnie się wspiera. Warto jednak zaznaczyć, że parafia nie jest jedyną grupą, w której można rozwijać swoją wiarę. Istnieją grupy młodzieżowe w Kościele, które od lat skupiają najmłodszych wiernych.

Warto wiedzieć, że samodzielne życie w wierze często nie jest takie doskonałe. Ma to związek z ludzkimi skłonnościami do dopisywania sobie pewnych rzeczy do własnych wymagań. Tymczasem grupa pilnuje się wzajemnie, interpretuje Pismo w sposób obiektywny, a poza tym pomaga też miło spędzać czas. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych, ponieważ ich wiara w późniejszym życiu powinna mieć dobre podstawy, a takowe dają różnego rodzaju wspólnoty parafialne. To także niesamowita atrakcja, ponieważ nierzadko grupy parafialne organizują różnego rodzaju pielgrzymki, zawody sportowe, spotkania polegające na radosnym śpiewaniu i zabawach etc.

Jakie grupy młodzieżowe w Kościele można wyróżnić?

Najważniejszą jest niewątpliwie Ruch Światło-Życie, który najczęściej określa się mianem oazy. Jest to Ruch założony przez ks. Franciszka Blachnickiego. Warto wspomnieć, że poza młodzieżą w oazie uczestniczą dzieci i dorośli. Celem jest budowanie wyjątkowej wspólnoty, która ma pogłębiać wiarę podczas licznych spotkań. Częste przyjmowanie Eucharystii zbliża do Boga, ale nie można zapominać też o częstych wyjazdach rekolekcyjnych, które mają miejsce najczęściej w wakacje – pełno jest na nich atrakcji, takich jak zwiedzanie, zabawy, ale też modlitwa. Warto wiedzieć, że nie tylko w Polsce działa oaza, ale też w Bułgarii, Brazylii, Słowacji, Litwie, Niemczech, Białorusi, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chinach etc. Łącznie jest to więcej, niż 30 państw. Warto dodać, że bardzo ważnym elementem Ruchu Światło-Życie jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, czyli wstrzymanie się od spożywania alkoholu, a także innych używek.

To nie wszystkie wspólnoty parafialne. Należy wspomnieć o ministrantach i kandydatach na ministrantów. To osoby, które znajdują się najbliżej ołtarza. Pozornie wydaje się, że celem działania grupy jest posługa podczas mszy świętej, jednak nie jest to najważniejsze, bowiem chodzi o liczne spotkania z duszpasterzem, który szerzy w młodych wiarę. Ministranci często również jeżdżą wspólnie na wakacje itd.

Warto wspomnieć także o scholi dziewczęcej, do której zaprasza się małe dziewczynki chcące uświetniać msze święte swoim śpiewem. Już kilkuletnie parafianki mogą się rozwijać, co nie tylko dobrze wpływa na odbiór mszy, ale rozwija u dzieci talent muzyczny. W tym przypadku również przewidziane są różnego rodzaju wycieczki i zabawy.

 

Przeczytaj także:

Ordo Medicus wystartowało – to potrzebna nam wszystkim organizacja lekarzy i naukowców

Katolicy bronią Przewodniczącego KEP. Abp Gądecki został zaatakowany, bo… przypomniał nauczanie Kościoła

Na zapleczu rewolucji – Sławomir Olejniczak mówi o atakach na organizacje katolików świeckich

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi z Krakowa o uroczystości ku czci św. Michała Archanioła

Ofiara na Kościół to odpowiedzialność za misję ewangelizacyjną

 


Jako katolicy świeccy, żyjemy w coraz groźniejszych czasach

15 stycznia, 2024

katolicy świeccy
Katolicy świeccy coraz częściej z niepokojem patrzą na zmiany w Kościele

Kończący się obecnie Synod o synodalności budzi liczne niepokoje już nie tylko u konserwatywnych katolików. Wielu wiernych zadaje sobie pytanie o cel wprowadzania takich zmian jak np. propagowanie Komunii św. na rękę lub tzw. błogosławieństwa par jednopłciowych. Co lud Boży może robić w takiej sytuacji? Jak powinny wreszcie reagować organizacje katolików świeckich?