header image
Ogłoszenia duszpasterskie arrow Grupy działające przy parafii arrow Ruch Światło - Życie
Ruch Światło - Życie PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
czwartek, 18 styczeń 2007

oaza 

Ruch Światło - Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku. Poprzez odpowiednie powołanie poszczególnych grup, Ruch Światło - Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła poprzez ubogacenie parafii, która jest wspólnotą wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło - Życie są greckie wyrazy fos - dzoe, światło - życie w połączeniu tworzące krzyż.
Duchowość Ruchu została wyrażona w Drogowskazach Nowego Człowieka. Małżonkowie żyjąc treścią Drogowskazów realizują je w Zobowiązaniach Domowego Kościoła.
Cel Ruchu jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik Ruchu Światło - Życie po ewangelizacji, która prowadzi do przyjęcia Jezusa Chrystusa, jako swojego Pana i Boga, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa, a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę w Kościele i w świecie. Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło - Życie na wszystkich poziomach formacji.

Podstawowe metody formacji to metoda "światło - życie", przenikająca wszystkie elementy programu formacyjnego, oaza rekolekcyjna i mała grupa formacyjna. Specyfiką metody Ruchu Światło - Życie jest realizacja zasady "życie z życia" i zasady ograniczonego wzrostu.

Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, których należą uczestnicy, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą kontakt spotykając się na Dniach Wspólnoty. Odpowiedzialność za całość Wspólnoty Ruchu sprawuje Moderator Generalny. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni, parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Diakonię moderacji mogą pełnić zarówno osoby świeckie, jak i duchowni. Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów, a nie należący do niego - opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchowy rozwój uczestników Ruchu i eklezjalność wspólnot.

Początki historii Ruchu Światło - Życie w Polsce sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w roku 1954. Ruch rozwinął się z oaz - rekolekcji zamkniętych prowadzonych drogą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch znany był pod nazwą " Ruch oazowy", " Ruch Żywego Kościoła". Twórcą Oazy, założycielem i pierwszym moderatorem krajowym był ksiądz Franciszek Blachnicki ( 24.III. 1921 - 27.II. 1987 ). Ruch powstał i rozwijał się w Polsce a w ostatnich latach rozszerza się również poza jej granicami; na Słowacji, Czechach, Niemczech, na Białorusi i Łotwie.

Początki tworzenia się wspólnoty Ruchu Światło-Życie, potocznie zwanej Oazą w parafii Najświętszego Serca Jezusa sięgają lat 1970-1980. Moderatorami byli zazwyczaj kapłani pracujący w parafii jako wikariusze. Do 2010 roku moderatorem był ks. Mirosław Matys.  Za jego czasów  miały miejsce ewangelizacje w szkole podstawowej i gimnazjum dzięki czemu do Oazy przyszły nowe osoby., których już w naszej wspólnocie brakowało. Obecnie opiekunem Oazy jest ks. Andrzej Bojarzyński.którego wspiera grono animatorów. Ogólnie są 4 grupy. 2 grupy dziewcząt i 2 grupy chłopców. Oaza liczy około 50 osób.
Kasia Czajkowska zajmuje się grupą starszych dziewcząt(15-17lat), które w tym roku jadą na I i II st. O.N.Ż. Marlena Sokołowska przygotowuje grupę chłopców(16-18lat) na II oraz III ST. O.N.Ż. Grupami młodszych dzieci zajmuje się Iza, która ma grupkę dziewczynek oraz Ewelina zajmująca się grupką chłopców.

Uczestnicy zdobywają formację podczas spotkań ze swoim animatorem w wybrany dzień tygodnia oraz podczas spotkań ogólnych całej Wspólnoty, w piątki po mszy wieczornej. Rok spotkań wieńczą oazy rekolekcyjne w czasie wakacji.

Ruch Światło - Życie w parafii Najświętszego Serca Jezusa czynnie angażuje się w życie wspólnoty parafialnej głównie przez przygotowywanie liturgii mszy świętej w każdy piątek o godzinie 18.00 oraz niedzielę także o godzinie 18.00.

Dzieci i młodzież uczestniczą w pieszych pielgrzymkach, wyjazdach autokarowych, dyskotekach parafialnych i innych formach czynnego, radosnego wypoczynku.

Nasza wspólnota oazowa nie jest może idealna, ma chwile wzlotów i upadków, ale staramy się wychodzić z kryzysów i dążyć do wzoru pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, której opis jest zawarty w Dziejach Apostolskich. Na pewno staramy się „łowić” nowych uczniów aby pokazać im to wszystko z naszej strony.

Jeśli masz choć chwilę czasu przyjdź i sam zobacz. Nic Cię to nie kosztuje.

Możesz wymieniać poglądy, zadawać pytania, wejdź:
http://nsjbialystok.fora.pl/

Ostatnia aktualizacja ( sobota, 28 luty 2015 )