header image
Ogłoszenia duszpasterskie arrow Grupy działające przy parafii arrow Schola młodzieżowa
Schola Młodzieżowa "Duc in Altum" PDF Drukuj E-mail
Napisał Administrator   
czwartek, 18 styczeń 2007

Dnia 5 stycznia Roku Pańskiego 2003 o godzinie 18.56 rozpoczął się koncert Kolęd Scholi Duc In Altum. Wżięło w nim udział 19 osób, między innymi: Ewa Głażewska jako dyrygent, ja sługa niegodny, jako pianista oraz operator gitary ręcznej, pare sopraników, kilka altów, dwa tenory i dwa basy. Nadmieniam iż w roli jednego tenora wystapiła Agnieszka Jedlińska, co nieco zakłóciło ogólny rozrachuek damsko-męski w zespole. Nikomu jednak to nie przeszkadzało a nawet wręcz odpowiadalo to wszystkim zebranym na koncercie.
A przyszedł nie byle kto, bo fani zespołu, osoby po raz pierwszy slyszące o zespole, paru ksieży katolickich z tutejszej parafii, kilkoro dzieci niczego
nie podejrzewających oraz pare osób, którym po prostu nie chciało się
marznąć na zewnątrz. Było bowiem około -14 stopni w cieniu (Słońca
organizatorzy nie przewidzieli, zorganizowanie Słońca o tej porze doby
pociagałoby niewspółmiernie duże koszta w stosunku do budżetu
organizatorów). Według stojących przy wyjściu kontrolerów
ruchu (ministrantów) na koncert przybyło łącznie około 74 osoby. Zważywszy na warunki pogodowe tego dnia, wynik ten zarejestrowano jako zadowalajacy i w pełni spełniający oczekiwania.
Zespół wykonał 2 kolędy oraz 7 pieśni bożonarodzeniowych. Formę zespołu oceniono jako wyjątkowo dobrą. Wykonawcy byli zadowoleni, choc ciut zziembnięci. Cały koncert oceniono jako bardzo dobry, jedynym mankamentem, zdaniem instrumentalisty był instrument klawiszowy, bo napewno nie można tego czegoś nazwać pianinem, czy choćby jego imitacją. Otóż był to 4-oktawowy CASIO bez klawiatury dynamiczej, bez barwy pianina, z zacinającym się zasilaczem, ogólnie rzecz biorąc - do kitu. Powodem niebytnosci lepszego sprzętu, choćby i z ubiegłorocznej trasy koncertowej, byla niemożność pożyczenia właśnie czegoś lepszego. To przykre. Ale prawdziwe.
Reasumując, koncert zaliczono do udanych. Koncert w NSJ-cie był pierwszym z trasy koncertowej TOUR 2003, która obejmie koncerty w:
- parafii Miłosierdzia Bożego
- białostockim seminarium
Koncert premierowy nie został niestety (lub na szczescie) zarejestrowany na żadnym nośniku video ani audio. Jedynym znakiem są zdjęcia, jedno z nich zamieszczam. Następne koncerty organizator planuje zarejestrować na kasecie VHS.

Kazimierz Dąbrowski
13.01.2003r.
22:26


 

Schola młodzieżowa przy parafii NSJ istnieje już bardzo długo i ma za sobą lata naprawdę solidnych doświadczeń i tradycji. Jednak dopiero niedawno, bo w grudniu 2001 roku, kiedy to opiekę nad nią powziął człowiek o wielkim sentymencie do muzyki, ks. Leszek Mariusz Jakoniuk, schola przeżyła prawdziwy renesans. Z inicjatywy ks. Jakoniuka schola otrzymała nazwę "duc in altum", co oznacza "wypłyń na głębię", co jeszcze bardziej przyciągnęło młodych ludzi do śpiewania na chwałę Bogu.
Już w styczniu 2002 roku doszło do pierwszej "trasy koncertowej" zespołu. W ramach trasy odbyły się 4 koncerty na terenie naszej archidiecezji. Pierwszy koncert w rodzimej parafii, drugi w parafii Św. Jadwigi w Białymstoku, następnie odwiedziliśmy sąsiadów na Białostoczku w parafii Miłosierdzia Bożego i na zakończenie trasy wystąpiliśmy przed społecznością Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku w kaplicy seminaryjnej. W programie koncertów były kolędy polskie oraz pieśni o charakterze religijnym.
Najwięksym osiągnięciem zespołu było zdobycie pierwszej nagrody w XXI Katolickim Festiwalu Pieśni Religijnej i Piosenki Liturgicznej w kategorii schole i zespoły młodzieżowe od 18 lat. Było to dla nas ogromną radością i powodem do wielkiej wdzięczności Bogu.

Od samego początku Scholę Duc in Altum prowadziła obdarzona wielką charyzmą pracy z ludźmi parafianka Ewa Głażewska
Niestety na publikację zdjęcia na tej stronie nie wyraziła zgody... :(

Na gitarze niestrudzenie przygrywał ofiarny i niezastąpiony oraz niebywale skromny oczywiście :-) Kazimierz Dąbrowski
i

To właśnie coś w rodzaju "zarządu" Scholi. Jednak oprócz nich śpiewa dużo młodych osób, które swym zaangażowaniem i pracą osiągają zamierzone cele...

A oto pozostali ludzie, którzy wchodzili w skład "Duc in altum":
Aneta Skrzypko - gitara II/śpiew
Agnieszka Jedlińska - klarnet/śpiew
Urszula Kopijkowska - wiolonczela
Śpiew:
Magdalena Sienicka
Joanna Miezianko
Maria Purta
Urszula Zawadzka
Magdalena Zawadzka
Paweł Potocki
Janusz Bazylewicz
Paweł Cichoński
Kamil Dąbrowski
Justyna Hościło
Karolina Sieklucka
Julita Rakus
Anna Maria Rakus
Kamila Urszula Walaszczyk
Anna Mikołajczuk

Ostatnia aktualizacja ( piątek, 03 listopad 2017 )